Kariyer Koçluğu

Kariyer Koçluğu

Ücretsiz tanışma seansına katılın, Kariyer Koçluğu süreci ile ilgili kafanızda soru işareti kalmasın.

Bilgi için yesim@YouLabCoaching.com

Gelin Kariyer koçu nun ne yaptığından önce koçluğun ne olduğuna bir göz atalım.

 

Koçluk nedir ?

Koçluk bir keşif ve transformasyon yolculuğudur. Bu yolculuk değişim ve gelişim deneyimleriyle doludur. Koçunuz bu yolda sizinle birlikte yürüyen, sizi size yansıtarak ve farklı perspektifler kazanmanızı sağlayarak, potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olan yol arkadaşınızdır. Koçluk bir birlikte yaratma sürecidir. Koç kişinin seçimlerinin arkasında yatan değerlerinin farkındalığı ile birlikte kişinin bilinçli ve gerektiğinde cesur seçimler yapabilmesi ve böylece doyumlu hayatlar yaşayabilmesi vizyonu ile yol arkadaşlığı yapar. Koç kişinin olabileceği en iyi versiyonunu ortaya çıkarması amacıyla çalışır.

Koçlukta kazanılan iç görü, farkındalık ve bilgiler kalıcıdır. Koçluk süreci sona erse dahi kişi bu birikimden faydalanmaya devam eder. Bir nevi, balık vermek yerine balık tutmayı öğretir. Koçunuz cevaplara önceden sahip değildir, size doğrudan hazır çözümler sunmaz ve tavsiye vermez. Çözümü kendi kendinize bulmanızı ve belli yöntemler kullanarak bu yaklaşımın sizde bir alışkanlık haline gelmesini sağlar. Kendi kendinize yeterliliğinizi artırır. Çünkü cevabın kendisi sadece sizde saklıdır. Koçunuz bunu açığa çıkarmanıza ve kendinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Koçluğun esası; güçlü sorularla, kendinizi tanımanızı, durumlara yeni açılardan bakmanızı ve daha önce farkına varmadığınız çözümleri görmenizi sağlamaktır. Koçluk kişisel ve mesleki potansiyeli maksimize eden, danışanı daha fazla düşünmeye teşvik ederek yaratıcı süreçler içine girmesi için ilham veren, danışan ile koçun işbirliği içinde olduğu bir ilişkidir. Koçlar her danışanın yaratıcı, kaynaklara sahip ve bütün olduğuna inanır. Bu temel üzerinden koçun çalışma alanları şunlardır.

  • Danışanın ulaşmasını istediği şeyleri keşfetmesini ve netleştirmesini sağlamak.
  • Kendisini keşfetmesi konusunda danışanı teşvik etmek.
  • Danışanın kendi çözüm, strateji ve aksiyonlarını üretmesini sağlamak.
  • Danışanı sorumlu ve hesap verebilir tutmak.

 

Kariyer koçluğu nedir ?

Kariyer koçluğu, sevdiğiniz işi yapmayı ya da yaptığınız işi sevmeyi sağlayan bir bakış açısı kazandırır. Bir Kariyer koçu ile birlikte çalışarak, iş yaşamınızda varmak istediğiniz hedefe ulaşmak için gerekli stratejiyi kurmayı öğrenirsiniz. Profesyonel hayatınızda gerçek istek ve hedeflerinizi fark edersiniz.

 

Kariyer koçu kimler için faydalıdır ?

Kariyerine yeni başlayacaklar

Mevcut işinde mutluluğu bulamamış olanlar

İşinde potansiyelini ortaya çıkaramamış kişiler

İşinde değişime gereksinim duyanlar

Farklı bir iş, farklı bir sektör deneyimlemek isteyenler

Sık sık iş değiştiren ancak bir türlü istediği işi veya iş ortamını bulamayanlar

 

Kariyer koçu hangi faydaları sağlar?

Sevdiğiniz işe kavuşur veya mevcut işinizde keyifle ve üreterek çalışmanın yollarını keşfedersiniz.

İş ve sosyal yaşamınız arasındaki dengeyi nasıl kuracağınızı kavrarsınız.

Kariyerinizde varmak istediğiniz noktaya ulaşabilmeniz için size en uygun yöntemi bulursunuz.

İş yaşamınızda sizi yoran kişi ya da durumları ne şekilde yöneteceğinizi öğrenirsiniz.

Kariyeriniz ile ilgili belirsizlikler ortadan kalkar.

Profesyonel hayatınızda neyi isteyip neyi istemediğinizi fark edersiniz.

İş yaşamınızı daha üretken, keyifli ve kolay hale getirir.

Kariyeriniz ile ilgili yeni bir bakış açısı ve davranış modeli geliştirmenizi sağlar.

Yaşamının anlam kazanır ve geleceğe yönelik hayalleriniz olur.

Hangi özelliklerinize yatırım yapıp geliştireceğinizi bilirsiniz.

 

Kariyer koçluğunda Süreç Nasıl İlerliyor?

Kariyer koçluğuna değerlerinizi, yaşam amacınızı ve hedeflerinizi ortaya çıkarma süreciyle başlıyoruz. Sürecin devamında kariyerinize dair engelleyici inançlarınız üzerinde çalışıyoruz.  İş deneyimleriniz, becerileriniz ve güçlü yönlerinizi de değerlendirdikten sonra, kariyer hedeflerinizi belirliyoruz. Birlikte ortaya çıkardığımız hedeflere yönelik planlar ve aksiyonlar çalışmayı takip ediyor.

Kariyer koçluğunda seanslarımız en az 90 dk. sürüyor.. Minimum 6 seanslık bir taahhüt ile çalışmaya başlıyoruz. Bu kalıcı sonuçlar almak için tavsiye ettiğimiz en kısa koçluk süreci.  İhtiyaca göre değişebilmekle birlikte, ortalama 10 seans tavsiye ediyoruz.

 

KOÇLUK İLE MENTÖRLÜK VEYA DANIŞMANLIK ARASINDAKİ FARKLAR

Mentor, genellikle aynı kurumun veya iş alanının içinde bulunan, o kurum veya alan içinde farklı görevlerde tecrübe kazanmış, astlarına şirket politikası, kurum kültürü, çalışma stratejileri ve kariyerini yönlendirme konularında tavsiyelerde bulunan ve yol gösteren kimsedir. Koç ise güçlü sorularla kişinin kendi cevaplarını kendisinin bulmasını sağlar, tavsiye vermez, yönlendirme yapmaz. Koçun konu ile uzmanlığı veya bilgisi olması şart değildir.

Yeşim Yerli | Kariyer koçu |Yönetici koçu |Takım koçu | pcc | cpcc