Takım Koçluğu

Takım Koçluğu

Takım koçluğu Nedir?

Takım koçluğu ; koçluk  yaklaşımı ile, takımları bir hedefe doğru motivasyonla harekete geçirmeyi ve o hedefe ulaşmalarını sağlamayı ve takım üyelerinin iletişim ve liderlik yeteneklerini geliştirmeyi amaçlar.

Süreç, bireyi bir takım üyesi olmaya dönüştürürken, takımın net bir vizyon belirlemesini ve işlerinde etkinliğinin artmasını sağlar. Sürecin sonunda takım koçu olmadan da takımın aynı etkinlikte devam etmesi hedeflenir.

.

Nasıl Çalışıyoruz?

İlişki sistemleri koçluğu yaklaşımı ile kişilere odaklanmaktan ziyade kişilerin oluşturduğu büyük sisteme odaklanılır. Bu yaklaşımda kim kime ne yapıyordan çok, sistemde var olanın ne olduğuna, «sistemin sesine» yoğunlaşıyoruz.

İlişki Sisteminde oyuncular/ortaklar/takım üyelerinden daha fazlası vardır. Bu kişilere ek olarak bir de İlişki sisteminin kendisi vardır. İlişki Sistemi kendi dinamiği , ihtiyaçları ve sesi olan ayrı bir Üçüncü Öğe (Third Entity) olarak değerlendirilir. Bu yaklaşım kişilerin farkındalıklarını kendi dar/kişisel bakış açılarından kurtarıp, takım arkadaşlarının ve Sistemin Sesi ’ni de kapsayacak şekilde genişletmesine yardımcı olur.

.

takım koçluğu
Yeşim Yerli’ye CRR Global tarafından verilen İlişki Sistemleri Koçluğu eğitimi katılım belgesi.

.

Takım koçluğu süreci nasıl?

Çalışmaya başlamadan önce çalışmanın sponsorlarından takımın ihtiyaçlarına dair bilgileri alıyoruz. Bunu takiben takım üyeleriyle 30-45dk süren yüz yüze görüşmeler (veya Skype) yapıyorum. Takımın büyük olması durumunda online anket yöntemini kullanıyoruz.

Takım Koçluğunda ilk seans tam gün, takip eden seanslar yarım gün sürüyor. Seansların ayda bir kez takip etmesini ve takımın ihtiyacına göre değişmekle birlikte, ortalama 6 seans devam etmesini tavsiye ediyoruz.

.

Yeşİm Yerlİ | PCC – Professional Certified Coach by ICF | Karİyer koçu |Yönetİcİ koçu |Takım koçu | Eğİtmen

Yeşim Yerli PCC

.

YEŞİM YERLİ HAKKINDA BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/yesim-yerli/

.

KARİYER KOÇLUĞU HAKKINDA BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/kariyer-koclugu/

.

YÖNETİCİ KOÇLUĞU HAKKINDA BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/yonetici-koclugu/