YEŞİM YERLİ

YEŞİM YERLİ

ULUSLARARASI KOÇLUK FEDERASYONU ( ICF ) ÜYESİ (2016’DAN BERİ)
PCC SEVİYESİNDE, POFESYONEL SERTİFİKALI KOÇ 
ULUSLARARASI DANIŞAN PORTFÖYÜ (AMERİKA, İSPANYA, DUBAİ, HONG KONG, İNGİLTERE V.B.)
ENDÜSTRİ MÜHENDİSİ ( BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ )
16 YILLIK KURUMSAL DENEYİM, PAZARLAMA DİREKTÖRÜ
 

 

Çeşitli Hızlı Tüketim Sektörü şirketlerinde, pazarlama alanında yaklaşık 16 yıl süren liderlik görevlerim boyunca ekipleri yönetme ve birlikte marka yaratma ve geliştirme fırsatları buldum. Yaratım sürecinin hayatımızın her alanında geçerli olduğuna inanıyorum. Ve bu sürecin karşımıza çıkan hayat şartlarından bağımsız olarak liderlik becerimizin bir ürünü olduğunu düşünüyorum. Liderlik becerisi ve yaratıcılığın birbiri ile güçlü ilişkisi olan iki yetkinlik olduğuna inanıyorum. Belli bir birikime ve tecrübeye sahip bir grubun tekelinde değil hepimizde bulunuyorlar. Hayattaki rollerimiz ne olursa olsun liderlik ve yaratıcılık; farkındalık ve bilinçle seçip yaratılacak hayatlar için gerekli yetkinlikler. Güçlü yönlerimizi fark edip, kabul edip, parlattığımızda ve böylece özgün ifademizi ortaya çıkarmayı öğrendiğimizde hayalini kurduğumuz hayatları yaratan liderler olabiliriz.

.

Yeşim Yerli kimdir ?
.
Yeşim Yerli’nin Uluslararası Koçluk Federasyonu’ndan kazandığı PCC Seviyesindeki Sertifikası
.
.

YEŞİM YERLİ ‘NİN KOÇLUK YOLCULUĞU 

Keyif ve başarıyla geçen 16 yıllık kurumsal deneyimin sonlarına doğru “artık hayatına farklı bir yön ver” diyen iç sesimin şiddeti oldukça yükselmişti. O zamana kadar istediğim kadar hayatımın içine alamadığım bazı değerlerim vardı ve içimdeki ses artık duyulmayı bekliyordu. İlham vermek, samimi ve yargısız bir alan sağlayarak kalpten bağlantılar kurmak ve bağımsızlık bu değerlerimin başında geliyordu. Koçluk da bu dönemde tanıştığım,  eğitimini almaya başladığım ve ayaklarımı yerden kesen bir meslekti. Nihayet bulmacanın tüm parçaları birleşti. Süreçte kazandığım tüm birikim ve farkındalıklarla birlikte bir değişim ve dönüşüm süreci başladı. Ve nihayet kurumsal hayatıma son vererek koçluk mesleğine adım attım.

Kariyer, Yönetici ve Takım Koçluğu yapmaktayım. Ayrıca liderlik ve iletişim alanlarında kurumsal gelişim programları / eğitimler tasarlamakta ve yürütmekteyim. Dünyanın dört bir yanından farklı kültürlerden (Amerika, İngiltere, Almanya, İspanya, Dubai, Singapur, Hong Kong vb.) danışanlarımla çalışmanın hem keyfini ve gururunu yaşıyorum, hem de bu çeşitliliğin mesleğime katkısını fazlasıyla hissediyorum. Koçluk çalışmalarımın %85’i online olarak gerçekleşiyor. Yaklaşık 1,500 saat gibi sektör ortalamasının bir kaç kat üzerinde bir koçluk deneyimine sahibim.

.

Boğaziçi Üniversitesi ’nden Endüstri Mühendisliği ve Leeds Üniversitesi ’nden (İngiltere) Pazarlama Yönetimi Master derecelerim bulunuyor. CTI (Coaches Training Institute)’dan Profesyonel Co Active Koçluk eğitimi aldıktan sonra, yine aynı kurumdan Sertifikalı Co Active Koçluk derecemi kazandım. Ayrıca, CTI tarafından İspanya’da verilen ve 10 ay süren, Co Active Liderlik eğitimini, Mare Fidelis tarafından verilen Yönetici ve Lider Koçluğunda Ustalık eğitimini ve CRR Global tarafından verilen ORSC (Organizasyon ve İlişki Sistemleri Koçluğu) eğitimini tamamladım. Aldığım ICF onaylı koçluk eğitimlerinin toplamı 588 saat.

Ayrıca Uluslararası Koçluk Federasyonunun (ICF) PCC sertifikalı bir üyesiyim.

Bitmek bilmeyen merak, tutku ve enerjiyle ve bireylerin hayallerini yaratmalarında onlara ilham vermek amacıyla yaşama bağlıyım. Yoga, meditasyon ve resim yapıyorum. Gerçek doğamız içinde doyumlu hayatlar yaşayabilmemiz için özgünlüğümüzün ve sezgilerimizin beslenmesi gerektiğine inanıyorum.

.

Yeşim Yerli’nin dünyanın en büyük koçluk ve lidelik okulu olan CTI’dan kazandığı CPCC sertifikası.
.
.

KOÇLUK YAKLAŞIMI NASIL ?

İşe herkesin doğal olarak kaynaklara sahip, yaratıcı ve tam olduğunu benimseyerek başlıyorum. Bu da tavsiye vermek yerine, kişinin kendi öz kaynaklarını fark etmesi ve bu kaynaklara ulaşmasını sağlamak amacıyla ona ayna tutan bir yol arkadaşı olmak şeklinde ortaya çıkıyor. Bu yol arkadaşlığı süresince güçlü sorular, farklı perspektiflerden konulara bakma ve diğer araçlar sayesinde kişi kendisine ve hayatına dair iç görüler kazanmaya başlıyor. Yol arkadaşlığı tavsiye vermek şeklinde olmuyor. Aksine kişi kendisini daha iyi tanıyarak kendi bilinçli seçimlerinin ve seçtiği yolların sorumluluğunu alıyor.

Tüm bu çalışma sürecinde CTI ’ın olma ve yapma hallerimizin bütününe dayanan Co Active Koçluk modelini kullanıyorum.

.

NASIL ÇALIŞIYOR ?

Minimum 6 seanslık bir taahhüt ile çalışmaya başlıyorum. Bu kalıcı sonuçlar almak için tavsiye ettiğim en kısa koçluk süreci. Sürecin uzunluğu danışanlarımın tercihlerine göre devam ediyor. 10 seansta bitebileceği gibi yeni ve farklı alanlara açılarak 3-4 yıl da devam edebiliyor.

Seansların süresi en az 1,5 saat. Seans sıklığını ilk 2 seans için haftalık daha sonra da ihtiyaca göre 2 veya 3 haftada bir olarak öneriyorum. Yüz yüze olabileceği gibi, Skype ve telefon üzerinden de seanslar yapıyorum. Olası ön yargının aksine Skype üzerinden yapılan seanslar da oldukça etkin oluyor. Hatta bazı danışanlarım yüz yüze seans yapabilme imkanı olmasına rağmen bu yöntemleri tercih ediyorlar.

.

Yeşim Yerli’nin dünyanın en büyük liderlik ve koçluk okulu olan CTI tarafından verilen Co-Active Liderlik sertifikası.
.
.

ALDIĞI BAŞLICA EĞİTİMLER

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ , Lisans, Endüstri Mühendisliği, İstanbul, 1997.

UNIVERSITY OF LEEDS, MSc, Masters in International Marketing Management, United Kingdom 2000.

.

.

Understanding Happiness, Positive Acorn by Robert Biswass-Diener, 2021

Conscious Business Coaching Certification, Fred Kofman, 2020

Co Active Liderlik, Coaches Training Institute, CTI, İspanya, Eyl 2016- Haz 2017.

ORSC (Organizasyonel İlişki ve Sistem Koçluğu) Temel Esaslar, CRR Global, Istanbul, May 2017.

Co Active Koçluk Sertifika Programı, Coaches Training Institute, CTI, Istanbul, 2016.

Co Active Koçluk, Coaches Training Institute, CTI, Istanbul, 2016.

Şiddetsiz İletişim, 2017.

Yaratıcılık, Flow Coaching International, 2011.

Mentorluk, MCT, Istanbul, 2011.

Liderlik Programı, Linkage -2013, Sabancı Üniversitesi 2011.

.

.

Yeşim Yerli’nin CRR Global’den kazandığı İlişki Sistemleri Koçluk belgesi.
.
.

YEŞİM YERLİ ‘NİN KURUMSAL DENEYİMLERİ

PAZARLAMA DİREKTÖRÜ, KOTON, 2016.

MARKALAR DİREKTÖRÜ, ANADOLU EFES, 2015.

PAZARLAMA GRUP MÜDÜRÜ, ANADOLU EFES, 2014.

PAZARLAMA MÜDÜRÜ, ANADOLU EFES, 2010 – 2014.

GLOBAL PAZARLAMA MÜDÜRÜ, ANADOLU EFES HQ, 2007 – 2010.

ÇEŞİTLİ FMCG ŞİRKETLERİNDE MARKA MÜDÜRÜ, 2000-2007.

Yeşim Yerli’nin Mare Fidelis tarafından verilen Yönetici Koçluğu belgesi
.
.

.

Yönetici Koçu ile çalışmanın faydaları nelerdir ?

ÜCRETSİZ TANIŞMA SEANSI İÇİN TIKLAYIN

https://youlabcoaching.com/iletisim/

.

.

YÖNETİCİ KOÇLUĞU HAKKINDA BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/yonetici-koclugu/