EN İYİ KARİYER KOÇUNU 7 MADDEDE NASIL SEÇEBİLİRSİNİZ ?

EN İYİ KARİYER KOÇUNU 7 MADDEDE NASIL SEÇEBİLİRSİNİZ ?

Kariyer Koçluğu dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artık önemli bir destek ihtiyacı olarak ortaya çıkıyor. Araştırmalar gösteriyor ki, bir kariyer koçu na ihtiyacın başlıca sebepleri arasında kişilerin mevcut işlerinin kendilerine uygun olmadığını fark etmeleri yer alıyor. Benim kendi danışanlarımdan gözlemlediğim başlıca sebep de bu araştırmalarla paralellik gösteriyor. Buna ek olarak çalışanlar, mevcut işlerinde kendilerini geliştirmek istedikleri için, mevcut iş ortamlarından memnun olmadıkları için veya iş yerlerindeki toksik ( zehirli ) ilişkiler dolayısı ile de bana başvuruyorlar. Bir diğer kariyer koçu ihtiyacı da yeni mezunların iş arayışı sürecinde kariyer danışmanlığı olarak ortaya çıkıyor.

Bu noktada sizin için en iyi Kariyer Koçu ‘ nu seçmek önemli bir karar olarak ortaya çıkıyor.

1. ARAŞTIRMA AŞAMASINA ÖNEM VERİN

Sizin için en iyi kariyer koçunu araştırma aşamasında hem online hem de off-line kaynakları kullanmanız önemli. Online araştırma sürecinizde bir yandan Google search ile bu hizmeti veren firma ve kişileri ortaya çıkarırken, bir yandan da LinkedIn üzerinden bu kişilerin detaylı özgeçmişlerine ve referanslarına ulaşmanız mümkün. LinkedIn’deki referansları detaylıca okumanız hem sizin nasıl bir kariyer koçu istediğinizi anlamanızı hem de koçları değerlendirmenizi sağlayacaktır.  Offline araştırma sürecinde ise, çevrenizdeki arkadaşlarınıza bizzat sorarak tavsiyeler almanız da oldukça faydalı olacaktır.

2. KARİYER KOÇU İLE ÇALIŞMANIZDA BEKLENTİLERİNİZİ VE HEDEFİNİZİ NET OLARAK ORTAYA KOYUN

Kariyer koçu nuzla çalışma sürecinizdeki beklentilerinizi ve hedeflerinizi iyice düşünmenizi ve hatta oturup bunları bir yere yazmanızı tavsiye ederim. Bu konuda netleşmeniz, hem ihtiyaç duyduğunuz en iyi kariyer koçunu seçmenize yardımcı olacağı gibi, hem de koçluk sürecine başladıktan sonra süreç içinde nasıl gittiğinizi değerlendirmenizi sağlayacak bir pusulanız olmuş olacaktır.

3. KARİYER KOÇU NUZUN ULUSLARARASI KOÇLUK FEDERASYONU ICF SERTİFİKASI OLUP OLMADIĞINA MUTLAKA BAKIN

Maalesef her meslekte olduğu gibi koçluk mesleğinde de zaman zaman işinin ehli olmayan insanlara rastlayabiliyoruz. Kariyer Koçu nuzun Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF üyesi olması oldukça önemli, çünkü ICF koçları 3 yılda 1 çeşitli yazılı ve sözlü sınavlardan geçiriyor ve yetkinliklerini ölçümlüyor. Ayrıca koçlara belli saatler süren bir takım eğitimler almalarını da şart koşuyor. Bununla da kalmıyor, ICF koçların ne kadar kişiye ne kadar saat koçluk yaptığı bilgisine de hakim ve böylece koçun ne kadar deneyimli bir koç olduğunu da ortaya çıkarıyor. Buradaki deneyim kademeleri şöyle, az deneyimli koçlar ACC ( Associate Certified Coach –  Yardımcı Sertifikalı Koç ) ünvanını alırken, yüksek deneyimli koçlar PCC (Professional Certified Coach – Profesyönel Sertifikalı Koç )  ünvanını ve sektörün duayen koçları da MCC ( Master Certified Coach – Usta Sertifikalı Koç) ünvanını alıyorlar.

4. KARİYER KOÇUNUZUN KURUMSAL DENEYİMİ DE OLDUKÇA ÖNEMLİ

Hiç şüphesiz birine kariyerine destek olabilmeniz için, kendinizin de fazlaca o yollardan geçmiş olmanız oldukça faydalıdır. Bu sebeple kariyer koçunuzun koçluk mesleği öncesinde en az 10 yıllık bir kurumsal deneyime sahip olması oldukça önemlidir. Ayrıca özellikle çeşitli liderlik ve yöneticilik rollerinde yer alıp almadığı da iş hayatında başarılı bir profil olup olmadığını gözler önüne serecektir.

5. KARİYER KOÇU NUZLA ARANIZDAKİ KİMYA UYUŞMASINA DİKKAT EDİN

Kariyer koçunuzla kimyanızın uyuşması da yukarıdaki diğer maddeler kadar önemlidir. Koçunuzu ne kadar güvenilebilir bulduğunuz, koçunuzun ne kadar ulaşılabilir olduğu, samimi ve içten oluşu, bilgeliği önemli kimya kriterleri arasındadır. Ayrıca bazı danışanlar kendilerini zorlayan sert koçları daha iyi bulurken bazıları da daha yumuşak bir tavrı kendilerine uygun bulmaktadır. Burada doğru veya yanlış yoktur. Sizin ihtiyacınızın ne olduğu önemlidir. Ben kendi koçluk yaklaşımımı, bu spektrumun ortasında; gerektiğinde direkt ve acı gerçekleri söyleyecek kadar açık ve yanı zamanda içten ve samimi olarak tarif edebilirim.

6. KARİYER KOÇU NUZDAN ÜCRETSİZ TANIŞMA SEANSI TALEP EDİN

Kariyer koçu adaylarıyla yapacağınız ücretsiz tanışma seansları koçunuzla aranızdaki kimyayı anlamanızda oldukça faydalıdır. Burada sizlere tavsiyem, bu tanışma seanslarının sayısını 3 ‘ten fazla yapmamak üzere yukarıdaki ilk 4 maddeyi öncelikle layığıyla yerine getirmeniz olur. Çünkü, ücretsiz tanışma seanslarının sayısı arttıkça kafanız karışacak ve kimle ne konuştuğunuzu unutacak ve doğru bir değerlendirme yapmanız zorlanacaktır.

7. SEZGİLERİNİZİ DİNLEYİN

Tüm yukarıdaki 6 madde kadar önemli olan bir diğer nokta ise sezgilerinizi dinlemeniz ve kalbinizden geçen kariyer koçunda karar kılmanız olacaktır. Çünkü bu işin tam bir matematiği yoktur. Kararlarımızı verirken bilinç dışımızdan da tam olarak tarif edemediğimiz bilgiler bize sezgiler aracılığıyla gelirler. Sizin için en iyi kariyer koçunu seçerken bu sezgileri de göz ardı etmemelisiniz.

Kariyer koçunuzu seçim aşamasını tamamlayıp, artık sürece başladığınızda, koçunuza ve sürece güvenmeniz ve taahhüt ve disiplinle süreci devam ettirmeniz oldukça önemlidir.

Yeşim Yerli PCC

KARİYER KOÇU NE YAPAR ?

Kariyer koçluğunda süreç, danışanın ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterebilmekle birlikte aşağıdaki temel alanları içeriyor.

 • Kariyer hedeflerinizi belirlenmesi.
 • Yetkinlik ölçüm testi.
 • Değerlerin, yaşam amacının ve hedeflerin ortaya çıkarılması.
 • Kariyerinize dair engelleyici inançlarınızın tespit edilmesi ve  üzerinde çalışılması.
 • İş deneyimleriniz, becerileriniz ve güçlü yönlerinizi de değerlendirilmesi.
 • Birlikte ortaya çıkardığımız hedeflere yönelik planlar ve aksiyonlar üzerinde derin çalışmalar.
 • Öz geçmiş değerlendirmesi ve Linkedin stratejileri.
 • Mülakat simülasyonları.

Kariyer koçluğunda seanslarımız en az 90 dk. sürüyor. Minimum 6 seanslık bir taahhüt ile çalışmaya başlıyoruz. Bu kalıcı sonuçlar almak için tavsiye ettiğimiz en kısa koçluk süreci.  İhtiyaca göre değişebilmekle birlikte, ortalama 8 seans tavsiye ediyoruz.

.

ONLINE KARİYER KOÇLUĞU NASIL OLUYOR ?

 • Dünyada koçluk çalışmalarının %80’i online olarak yapılmakta olup, bu yöntemle yapılan koçluğun etkisi kanıtlanmış durumda.
 • Skype veya Zoom üzerinden video call yöntemi ile danışan evinden veya ofisinden seansa katılabiliyor.
 • Seansa bulunduğu yerden katıldığı için, bir zaman kaybı yaşamadığı gibi, kendisi için en konforlu ortamı seçmiş olması seansın etkisini artırıyor.
 • Yeşim Yerli de mevcut koçluk seeanslarının %85’ini online olarak gerçekleştirmekte ve bu tecrübeye sahiptir. Hong Kong’dan Dubai’ye, Türkiye’nin farklı şehirlerinden Avrupa’ya çok çeşitli coğrafyalardan danışanlara koçluk hizmeti vermektedir.

.

NEDEN YAPACAĞINIZ EN İYİ YATIRIM KOÇLUK

Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki…

 • Koçluk alan kişilerin %70’i işteki performanslarının arttığını belirtiyorlar.*
 • Koçluk alan kişilerin %80’i işte özgüvenlerinin arttığını ifade ediyorlar.*
 • Özellikle Y ve Z kuşağı çalışanlar, sınıf içi eğitimlerden ziyade birebir koçluğun kendileri için daha değerli olduğunu ifade ediyorlar.****
 • Şirketlerin %86’sı insan kaynakları yatırımlarını koçluğa yönlendirdiklerini ifade ediyorlar.*
 • İngiltere’de 100 yönetici üzerinde yapılan araştırma, yönettikleri birimlerdeki ROI değerlerinin koçluk süreci sonunda 5,7 kat arttığını gösteriyor.**
 • Yüksek performanslı şirketlerin %61’i koçluk kültürüne sahipler.***
 • Koçluk kültürüne sahip şirketlerin çalışan bağlılığı skorları ortalamanın %30 üzerinde bulunuyor.***

*ICF 2009,   **Manchester Consulting Inc. 2018 *** Human Capital İnstitute 2019, ****HBR,2015

Yeşİm Yerlİ | PCC – Professional Certified Coach | Karİyer koçu |Yönetİcİ koçu |Takım koçu | Eğİtmen | cpcc

.

ÜCRETSİZ TANIŞMA SEANSI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/iletisim/

.

YEŞİM YERLİ HAKKINDA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/yesim-yerli/

.

KARİYER KOÇLUĞU HAKKINDA BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/kariyer-koclugu/

.

YÖNETİCİ KOÇLUĞU HAKKINDA BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/yonetici-koclugu/