KOÇLUK NEDİR

KOÇLUK NEDİR

ÜCRETSİZ TANIŞMA İÇİN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/iletisim/

.

Koçluk Nedir ? Koçluk bir farkındalık ve dönüşüm yolculuğudur. Bu yolculuk değişim ve gelişim deneyimleriyle doludur. Koçunuz; bu yolda sizinle birlikte yürüyen, sizi size yansıtarak ve farklı perspektifler kazanmanızı sağlayarak, potansiyelinizi ortaya çıkarmanıza yardımcı olan yol arkadaşınızdır. Koçluk bir birlikte yaratma sürecidir. Koç kişinin seçimlerinin arkasında yatan değerlerinin farkındalığı ile birlikte kişinin bilinçli ve gerektiğinde cesur seçimler yapabilmesi ve böylece doyumlu hayatlar yaşayabilmesi vizyonu ile yol arkadaşlığı yapar.

Koçlukta kazanılan iç görü, farkındalık ve bilgiler kalıcıdır. Koçluk süreci sona erse dahi kişi bu birikimden faydalanmaya devam eder. Bir nevi, balık vermek yerine balık tutmayı öğretir. Koçunuz cevaplara önceden sahip değildir, size doğrudan hazır çözümler sunmaz ve tavsiye vermez. Çözümü kendi kendinize bulmanızı ve belli yöntemler kullanarak bu yaklaşımın sizde bir alışkanlık haline gelmesini sağlar. Kendi kendinize yeterliliğinizi artırır. Çünkü cevabın kendisi sadece sizde saklıdır. Koçunuz bunu açığa çıkarmanıza ve kendinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Koçluğun esası; güçlü sorularla, kendinizi tanımanızı, durumlara yeni açılardan bakmanızı ve daha önce farkına varmadığınız çözümleri görmenizi sağlamaktır. Koçluk kişisel ve mesleki potansiyeli maksimize eden, danışanı daha fazla düşünmeye teşvik ederek yaratıcı süreçler içine girmesi için ilham veren, danışan ile koçun işbirliği içinde olduğu bir ilişkidir. Koçlar her danışanın yaratıcı, kaynaklara sahip ve bütün olduğuna inanır. Bu temel üzerinden koçun çalışma alanları şunlardır.

 • Danışanın ulaşmasını istediği şeyleri keşfetmesini ve netleştirmesini sağlamak.
 • Kendisini keşfetmesi konusunda danışanı teşvik etmek.
 • Danışanın kendi çözüm, strateji ve aksiyonlarını üretmesini sağlamak.
 • Danışanı sorumlu ve hesap verebilir tutmak.

.

ONLINE  KOÇLUK NASIL OLUYOR ?

 • Dünyada koçluk çalışmalarının %80’i online olarak yapılmakta olup, bu yöntemle yapılan koçluğun etkisi kanıtlanmış durumda.
 • Zoom üzerinden video call yöntemi ile danışan evinden veya ofisinden seansa katılabiliyor.
 • Seanslarımız 1 saat sürüyor. İhtiyaca göre değişebilmekle birlikte, ortalama 8 seans tavsiye ediyoruz.
 • Seansa bulunduğu yerden katıldığı için, bir zaman kaybı yaşamadığı gibi, kendisi için en konforlu ortamı seçmiş olması seansın etkisini artırıyor.
 • Yeşim Yerli de mevcut koçluk seanslarının %85’ini online olarak gerçekleştirmekte ve bu tecrübeye sahiptir. Hong Kong’dan Dubai’ye, Türkiye’nin farklı şehirlerinden Avrupa’ya çok çeşitli coğrafyalardan danışanlara koçluk hizmeti vermektedir.

.

YAPACAĞINIZ EN İYİ YATIRIM KOÇLUK

Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki…

 • Koçluk alan kişilerin %70’i işteki performanslarının arttığını belirtiyorlar.*
 • Koçluk alan kişilerin %80’i işte özgüvenlerinin arttığını ifade ediyorlar.*
 • Özellikle Y ve Z kuşağı çalışanlar, sınıf içi eğitimlerden ziyade birebir koçluğun kendileri için daha değerli olduğunu ifade ediyorlar.****
 • Şirketlerin %86’sı insan kaynakları yatırımlarını koçluğa yönlendirdiklerini ifade ediyorlar.*
 • İngiltere’de 100 yönetici üzerinde yapılan araştırma, yönettikleri birimlerdeki ROI değerlerinin koçluk süreci sonunda 5,7 kat arttığını gösteriyor.**
 • Yüksek performanslı şirketlerin %61’i koçluk kültürüne sahipler.***
 • Koçluk kültürüne sahip şirketlerin çalışan bağlılığı skorları ortalamanın %30 üzerinde bulunuyor.***

*ICF 2009,   **Manchester Consulting Inc. 2018 *** Human Capital İnstitute 2019, ****HBR,2015

.

KOÇLUĞUN FAYDALARI

Profesyonel koçluk insanın hayatında birçok fayda yaratır. Örneğin kişinin hayatındaki zorluklara farklı ve yeni açılardan bakmasını sağlar, karar verme becerisini geliştirir, kişiler arası ilişkilerde etkinlik sağlar ve güveni artırır. Koçluk almaya başlayıp devam edenlerin yaşamında verimlilik, yaşam ve işinde memnuniyet ve ilgili hedeflere ulaşması gibi konularda, liderlik ve yönetim becerilerinde, iletişim becerilerinde, iş performansında, takım çalışmasında ve iş özel yaşam dengesinde belirgin bir gelişme gözlenmiştir.

.

KOÇLUKLA MENTORLUK VEYA DANIŞMANLIK ARASINDAKİ FARKLAR

Mentor, genellikle aynı kurumun veya iş alanının içinde bulunan, o kurum veya alan içinde farklı görevlerde tecrübe kazanmış, astlarına şirket politikası, kurum kültürü, çalışma stratejileri ve kariyerini yönlendirme konularında tavsiyelerde bulunan ve yol gösteren kimsedir. Koç ise güçlü sorularla kişinin kendi cevaplarını kendisinin bulmasını sağlar, tavsiye vermez, yönlendirme yapmaz. Koçun konu ile uzmanlığı veya bilgisi olması şart değildir..

.

.

Yeşim Yerli PCC

Koçluk Nedir ? Daha fazla bilgi için Uluslararası Koçluk Federasyonu web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun Türkiye sayfasına da buradan ulaşabilirsiniz.

http://icfturkey.org

EMCC Türkiye – Avrupa Mentorluk ve Koçluk Derneği sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

https://emccturkey.org/

.

Yeşİm Yerlİ | Yönetİcİ koçu |LİDERLİK koçu | PCC – Professional Certified Coach by ICF | Takım koçu

.

YEŞİM YERLİ HAKKINDA BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/yesim-yerli/

.

YÖNETİCİ KOÇLUĞU HAKKINDA BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/yonetici-koclugu/