BAŞKA TÜRLÜ BİR KARİYER MÜMKÜN MÜ?

BAŞKA TÜRLÜ BİR KARİYER MÜMKÜN MÜ?

Başka türlü bir kariyer mümkün mü? Koçluk her ne kadar kişinin tüm yaşamına bütünsel bir bakış açısıyla bakıldığında etkili olsa da, kimilerimiz için hali hazırda öncelikli olan alan kariyer olmakta. Dolayısıyla Kariyer Koçluğu kişinin tümüne, tüm yaşamına bakışı kaçırmadan, “esnek bir odakla” kariyerine baktığımız bir koçluk alanı.

Kariyer Koçluğu çok farklı şekillerde gerçekleşebiliyor. Kimi zaman kişi mevcut kariyerinde daha başarılı, etkili veya mutlu olmak için kariyer koçu na ihtiyaç duyuyor. Kimi zaman da yepyeni bir kariyerin karar aşamasında bana ulaşıyor. Bazen kişi, ortada hiçbir şey yokken, nasıl bir kariyer istediği ile ilgili hiçbir fikri yokken bize geliyor. Ve bazen de bunların biri için gelip koçluk sürecinden sonra bambaşka bir tanesiyle devam etmeyi seçebiliyor. Dolayısıyla kariyer koçluğunda tüm olasılıkların mümkün olduğu, bütünsel ve geniş bir yaklaşım etkili oluyor.

15 yıllık kariyerini kendisi için girdiği koçluk yolculuğunun içinde tamamen değiştirmiş ve bambaşka bir kariyer yoluna girmeyi seçmiş ve bunun için şükür duyan biri olarak; bir kariyer koçu ile kariyere taze bir bakışın oldukça önemli ve faydalı olduğunu düşünüyorum. Yıllar geçiyor ve bizler otomatik pilotta aynı varsayım, önyargı ve korkularla aynı şeyleri hayatımızda yaratmaya devam ediyoruz. Eğer yaşamında şu anda olanlardan başka bir şeyler yaratmak istiyorsan, bir kariyer koçu ile kendine doğru bir keşif ve dönüşüm yolculuğuna çıkarak yaşamına güzel hediyeler katabilirsin. Çünkü senin için de başka türlü bir kariyer mümkün.

Emek verdiğin, 5, 10, 15 veya 20 yıl önce yola çıktığın kariyerinin içinde hala muhteşem varlığınla durabiliyor musun? Yoksa artık ait olmadığın, ziyaret etmek istemediğin, avucunun içi gibi bildiğin ama yabancılaştığın bir diyar mı orası? Kimilerimizin ihtiyacı yepyeni bir kariyerken, kimilerimiz farkında olmadan yeni kariyeri kendi gerçeklerimizden kaçış yolu olarak kullanabiliyoruz. Belki de bazen ihtiyacımız olan, mevcut kariyerimizi başka türlü gözlüklerle görüp başka türlü yaşamak. Ya da bazılarımız ihtiyacı, birini seçmek yerine, mevcudu bırakmadan yeni bir tanesini daha yaşamına katmak.

Evet bu olasılık ve analizlerden sıyrılıp seni birkaç dakikalığına masalsı, fantastik bir alana girmeye davet ediyorum. Kariyerin bir masal diyarı olsaydı, nasıl bir diyar olurdu?

Belki o diyardan gayet memnunsun ve içinde ışıl ışıl parlıyorsun. Veya memnunsun ama biraz bakımsız mı kalmış acaba? Ya da acaba birden fazla diyara ait olmak, dolaşmak, hissetmek ve yaşamak mümkün mü? Nasıl bir masalın içinde ne yapıyor olurdun?

Güzel bir bahçede şifalı meyveler veren bir ağaç mı? Altından bir sarayın içinde yaşayan bir prens, prenses, kral veya kraliçe misin? Anka kuşunun üzerinde diyarları gezen bir gezgin mi? Yaşadığı ormanı çok iyi tanıyan, işini çok iyi bilen bir ormancı mı? Şapkasından envai çeşit güzellikleri çıkaran bir sihirbaz mı? Bütün hayatını kedilerden kaçarak geçiren bir farecik mi? Ya da istenmeyen işleri yaparak yaşamını geçiren ve dünyanın kendisinden haberi olmayan Kül Kedisi mi?

Kendine birkaç dakika verip bu soruların cevabının sana gelmesine izin ver. Şu an neredesin? Hangi diyarda ne yaparak yaşıyorsun? Bu diyarda sana neler iyi geliyor? Nelerin farklı olmasını istersin? Neleri değiştirmek iyi gelir sana? Bu diyarda nasıl bir “sen” olmak istersin?  Veya olduğun “sen” in başka bir diyara mı gitmeye ihtiyacı var? Hayatın bir hikaye olsaydı, bu hikayeye nerede nasıl devam etmeye ihtiyacın olurdu?

Peki, hikayenin bundan sonraki bölümünün başlığı ne olurdu? Senin için başka türlü bir kariyer nasıl olurdu?

Yeşim Yerli | Kariyer koçu |Yönetici koçu |Takım koçu | cpcc | pcc

.

YEŞİM YERLİ HAKKINDA BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/yesim-yerli/

.

ÜCRETSİZ TANIŞMA SEANSI İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN https://youlabcoaching.com/iletisim/

.

KARİYER KOÇLUĞU HAKKINDA BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/kariyer-koclugu/

.

YÖNETİCİ KOÇLUĞU HAKKINDA BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/yonetici-koclugu/