EN İYİ YÖNETİCİ VE LİDERLİK KOÇU NASIL SEÇİLİR ?

EN İYİ YÖNETİCİ VE LİDERLİK KOÇU NASIL SEÇİLİR ?

Yönetici ve Liderlik Koçluğu dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artık önemli bir destek ihtiyacı olarak ortaya çıkıyor. Araştırmalar gösteriyor ki, bir yönetici koçu na ihtiyacın başlıca sebepleri arasında sürekli değişim VUCA şartlarında olan iş dünyasında liderler de sürekli gelişim ihtiyacı içindeler. Bunu takip eden bir diğer sebep ise yöneticilerin yönetici pozisyonuna terfi ettikten sonra, artık eski bilgi ve çalışma tarzlarının yeni rolleri için geçerliliğini kaybetmesi.

Bu noktada sizin için en iyi Yönetici ve Liderlik Koçu ‘ nu seçmek önemli bir karar olarak ortaya çıkıyor.

1. ARAŞTIRMA AŞAMASINA ÖNEM VERİN

Sizin için en iyi yönetici koçunu araştırma aşamasında hem online hem de off-line kaynakları kullanmanız önemli. Online araştırma sürecinizde bir yandan Google search ile bu hizmeti veren firma ve kişileri ortaya çıkarırken, bir yandan da LinkedIn üzerinden bu kişilerin detaylı öz geçmiş ve referanslarına ulaşmanız mümkün. LinkedIn’deki referansları detaylıca okumanız hem sizin nasıl bir yönetici koçu istediğinizi anlamanızı hem de koçları değerlendirmenizi sağlayacaktır.  Offline araştırma sürecinde ise, çevrenizdeki arkadaşlarınıza bizzat sorarak tavsiyeler almanız da oldukça faydalı olacaktır.

2. YÖNETİCİ KOÇU İLE ÇALIŞMANIZDA BEKLENTİLERİNİZİ VE HEDEFİNİZİ NET OLARAK ORTAYA KOYUN

Yönetici Koçu nuzla çalışma sürecinizdeki beklentilerinizi ve hedeflerinizi iyice düşünmenizi ve hatta oturup bunları bir yere yazmanızı tavsiye ederim. Bu konuda netleşmeniz, hem ihtiyaç duyduğunuz en iyi yönetici koçunu seçmenize yardımcı olacağı gibi, hem de koçluk sürecine başladıktan sonra süreç içinde nasıl gittiğinizi değerlendirmenizi sağlayacak bir pusulanız olmuş olacaktır.

3. YÖNETİCİ KOÇU NUZUN ULUSLARARASI KOÇLUK FEDERASYONU ICF SERTİFİKASI OLUP OLMADIĞINA MUTLAKA BAKIN

Maalesef her meslekte olduğu gibi koçluk mesleğinde de zaman zaman işinin ehli olmayan insanlara rastlayabiliyoruz. Yönetici Koçu nuzun Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF üyesi olması oldukça önemli, çünkü ICF koçları 3 yılda 1 çeşitli yazılı ve sözlü sınavlardan geçiriyor ve yetkinliklerini ölçümlüyor. Ayrıca koçlara belli saatler süren bir takım eğitimler almalarını da şart koşuyor. Bununla da kalmıyor, ICF koçların ne kadar kişiye ne kadar saat koçluk yaptığı bilgisine de hakim ve böylece koçun ne kadar deneyimli bir koç olduğunu da ortaya çıkarıyor. Buradaki deneyim kademeleri şöyle, az deneyimli koçlar ACC ( Associate Certified Coach –  Yardımcı Sertifikalı Koç ) ünvanını alırken, yüksek deneyimli koçlar PCC (Professional Certified Coach – Profesyönel Sertifikalı Koç )  ünvanını ve sektörün duayen koçları da MCC ( Master Certified Coach – Usta Sertifikalı Koç) ünvanını alıyorlar.

4. YÖNETİCİ KOÇUNUZUN KURUMSAL DENEYİMİ DE OLDUKÇA ÖNEMLİ

Hiç şüphesiz birine kariyerine destek olabilmeniz için, kendinizin de fazlaca o yollardan geçmiş olmanız oldukça faydalıdır. Bu sebeple yönetici koçunuzun koçluk mesleği öncesinde en az 10 yıllık bir kurumsal deneyime sahip olması oldukça önemlidir. Ayrıca özellikle çeşitli liderlik ve yöneticilik rollerinde yer alıp almadığı da iş hayatında başarılı bir profil olup olmadığını gözler önüne serecektir.

5. YÖNETİCİ KOÇU NUZLA ARANIZDAKİ KİMYA UYUŞMASINA DİKKAT EDİN

Yönetici koçu nuzla kimyanızın uyuşması da yukarıdaki diğer maddeler kadar önemlidir. Koçu nuzu ne kadar güvenilebilir bulduğunuz, koçunuzun ne kadar ulaşılabilir olduğu, samimi ve içten oluşu, bilgeliği önemli kimya kriterleri arasındadır. Ayrıca bazı danışanlar kendilerini zorlayan sert koçları daha iyi bulurken bazıları da daha yumuşak bir tavrı kendilerine uygun bulmaktadır. Burada doğru veya yanlış yoktur. Sizin ihtiyacınızın ne olduğu önemlidir. Ben kendi koçluk yaklaşımımı, bu spektrumun ortasında; gerektiğinde direkt ve acı gerçekleri söyleyecek kadar açık ve yanı zamanda içten ve samimi olarak tarif edebilirim.

6. YÖNETİCİ KOÇU NUZDAN ÜCRETSİZ TANIŞMA SEANSI TALEP EDİN

Yönetici koçu adaylarıyla yapacağınız ücretsiz tanışma seansları koçunuzla aranızdaki kimyayı anlamanızda oldukça faydalıdır. Burada sizlere tavsiyem, bu tanışma seanslarının sayısını 3 ‘ten fazla yapmamak üzere yukarıdaki ilk 4 maddeyi öncelikle layığıyla yerine getirmeniz olur. Çünkü, ücretsiz tanışma seanslarının sayısı arttıkça kafanız karışacak ve kimle ne konuştuğunuzu unutacak ve doğru bir değerlendirme yapmanız zorlanacaktır.

7. SEZGİLERİNİZİ DİNLEYİN

Tüm yukarıdaki 6 madde kadar önemli olan bir diğer nokta ise sezgilerinizi dinlemeniz ve kalbinizden geçen yönetici koçunda karar kılmanız olacaktır. Çünkü bu işin tam bir matematiği yoktur. Kararlarımızı verirken bilinç dışımızdan da tam olarak tarif edemediğimiz bilgiler bize sezgiler aracılığıyla gelirler. Sizin için en iyi kariyer koçunu seçerken bu sezgileri de göz ardı etmemelisiniz.

Yönetici koçu nuzu seçim aşamasını tamamlayıp, artık sürece başladığınızda, koçu nuza ve sürece güvenmeniz ve taahhüt ve disiplinle süreci devam ettirmeniz oldukça önemlidir.

Yeşim Yerli PCC

.

ONLINE YÖNETİCİ KOÇLUĞU NASIL OLUYOR ?

 • Dünyada koçluk çalışmalarının %80’i online olarak yapılmakta olup, bu yöntemle yapılan koçluğun etkisi kanıtlanmış durumda.
 • Skype veya Zoom üzerinden video call yöntemi ile danışan evinden veya ofisinden seansa katılabiliyor.
 • Seansa bulunduğu yerden katıldığı için, bir zaman kaybı yaşamadığı gibi, kendisi için en konforlu ortamı seçmiş olması seansın etkisini artırıyor.
 • Yeşim Yerli de mevcut koçluk seeanslarının %85’ini online olarak gerçekleştirmekte ve bu tecrübeye sahiptir. Hong Kong’dan Dubai’ye, Türkiye’nin farklı şehirlerinden Avrupa’ya çok çeşitli coğrafyalardan danışanlara koçluk hizmeti vermektedir.

.

NEDEN YAPACAĞINIZ EN İYİ YATIRIM KOÇLUK

Çünkü yapılan araştırmalar gösteriyor ki…

 • Koçluk alan kişilerin %70’i işteki performanslarının arttığını belirtiyorlar.*
 • Koçluk alan kişilerin %80’i işte özgüvenlerinin arttığını ifade ediyorlar.*
 • Özellikle Y ve Z kuşağı çalışanlar, sınıf içi eğitimlerden ziyade birebir koçluğun kendileri için daha değerli olduğunu ifade ediyorlar.****
 • Şirketlerin %86’sı insan kaynakları yatırımlarını koçluğa yönlendirdiklerini ifade ediyorlar.*
 • İngiltere’de 100 yönetici üzerinde yapılan araştırma, yönettikleri birimlerdeki ROI değerlerinin koçluk süreci sonunda 5,7 kat arttığını gösteriyor.**
 • Yüksek performanslı şirketlerin %61’i koçluk kültürüne sahipler.***
 • Koçluk kültürüne sahip şirketlerin çalışan bağlılığı skorları ortalamanın %30 üzerinde bulunuyor.***

*ICF 2009,   **Manchester Consulting Inc. 2018 *** Human Capital İnstitute 2019, ****HBR,2015

.

Yönetİcİ Koçu Ne Yapar ? Yönetİcİ Koçluğunun Faydaları nelerdİr ?

Bir Yönetici koçu ile çalışarak aşağıdaki konularda gelişim sağlarsınız.

Stratejik düşünme ve planlama alanında iyileşme

Vizyon ve misyon yaratma

Ast ve üstleri ile olan iletişim kalitesinde artış

İkna ve kendini ifade etme gibi sözel yetkinliklerde gelişme

Özgüveninin gelişmesi

Hedef belirleme, strateji geliştirme

Karar alma sürecinde iyileşme

Stres düzeyi ve geriliminde azalma

Çatışma ve müzakereleri etkin yönetme

Risklerin daha etkin biçimde yönetme

Zorlu durumlar ile başa çıkma konusunda aksiyonların belirleme

İş ve özel yaşam arasındaki dengeyi sağlama

Yönetici için “kör alan” olarak kalan durumların farkına varma ve bu alanlar üzerinde gelişim hedefleri belirleme

Yöneticinin davranışlarını keşfetmesini, kısıtlayıcı inançlarını, varsayımlarını ve tutumlarını fark edip değiştirmesi

Motivasyonda artış

.

Yönetİcİ Koçu Kİmler İçİn Faydalıdır ?

Üst düzey yöneticiler

Orta düzey yöneticiler

Yükek potansiyelli çalışanlar

Liderlik ya da yönetim özelliklerini geliştirmek isteyen yöneticiler

Şirket veya sektörün içinde bulunduğu değişimi yönetmek konusunda destek almak isteyen yöneticiler

İletişimini iyileştirmek isteyen yöneticiler

Kariyer gelişiminde netleşmek isteyen yöneticiler

Yeni bir göreve atanan yöneticiler

Performansını artırmak isteyen yöneticiler

Bir üst pozisyonu hedefleyen yöneticiler

Ekip motivasyonu ve yönetimi konusunda gelişmek isteyen yöneticiler

.

Yeşİm Yerlİ | Yönetİcİ koçu |LİDERLİK koçu | PCC – Professional Certified Coach by ICF | Takım koçu

Yeşim Yerli PCC

.

ÜCRETSİZ TANIŞMA SEANSI İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/iletisim/

.

YEŞİM YERLİ HAKKINDA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/yesim-yerli/

.

YÖNETİCİ KOÇLUĞU HAKKINDA BİLGİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ https://youlabcoaching.com/yonetici-koclugu/